Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje systemów operacyjnych dla komputerów, poniżej prezentujemy ich krótkie omówienie.

 

 

Microsoft Windows

Windows to od lat najpopularniejszy system operacyjny, z którego korzysta obecnie większość firm i użytkowników indywidualnych. Jest to płatny system stworzony przez firmę Microsoft. Pierwszy taki system został zaprezentowany w 1984 r. i była to graficzna nakładka na MS-DOS. Powstał jako graficzny interfejs ułatwiający użytkownikom, o mniejszej wiedzy informatycznej korzystanie z komputerów. Przez długie lata był to monopolista na rynku systemów operacyjnych. Jest to oprogramowanie wykorzystywane zarówno w komputerach osobistych, na serwerach oraz systemach wbudowanych. Najnowszym systemem z tej rodziny jest obecnie Windows 10 z 2016 .

 

 

Linux

Powstał jako niekomercyjny projekt, który zakładał współtworzenie go przez informatyków na całym świecie. Jest to darmowy system, który może być instalowany zarówno na komputerach osobistych jak i serwerach. Linux wykorzystywany jest najczęściej właśnie jako oprogramowanie serwerów, routerów, zapór sieciowych, systemów wbudowanych, a także niektórych odtwarzaczy DVD i tunerów DVB. Oprogramowanie może być pobierane, dowolnie modyfikowane i rozpowszechniane, dostępne jest na licencji open source.

 

 

Mac OS

Ten system operacyjny powstał na potrzeby produktów Apple i od 2002 r. jest w nich instalowany fabrycznie. Mac OS jest oprogramowaniem dedykowanym dla komputerów Macintosh. W przeszłości ze względu na niewielką grupę użytkowników pojawiały się problemy z kompatybilnością programów, których twórcami nie było Apple. Wówczas oglądanie filmów, pisanie czy tworzenie grafiki wymagało posiadania programów wydawanych przez Apple, wraz ze wzrostem popularności tego oprogramowania, twórcy programów komputerowych dbają o ich kompatybilność z Mac OS.  

 

 

Tagged Under

Ostatnie recenzje nowych produktów na rynku